Bliskowschodnie dania to nie tylko kebab, hummus i falafel. To znacznie szerszy wachlarz potraw, które mogłyby odnaleźć się dobrze na polskim stole, nawet w zbliżającym się okresie Świąt. Kuchnia arabska słynie z przypraw i kolorów, które zamienią świąteczne spotkanie w coś niebanalnego i niezapomnianego.
Kuchnia arabska to głównie mięso wołowe, baranie, drób i ryby, co wynika w dużej mierze z przekonań religijnych. Jako dodatek do dań podaje się ryż lub kaszę kuskus i bulgur. Wiele z potraw mięsnych jest grillowanych np. w postaci szaszłyków lub podawanych w sosie. Wykorzystuje się szczególnie warzywa strączkowe, jak np. bakłażany, które często poddaje się grillowaniu i wypełnia farszem. Można z nim podać pitę lub specjalnie przygotowane ciasto. Kuchnia opiera się na mieszankach przypraw, bez których nie byłaby taka wyjątkowa. To one stanowią o ostatecznym aromacie. Stosowane są głównie przyprawy korzenne jak cynamon, kardamon, anyż gwiazdkowy i ziele angielskie.
Daniem zbliżonym do tego, co znamy z kuchni polskiej, jest Jebra, czyli faszerowane liście winogron. Farsz jest niemal identyczny jak w gołąbkach, ponieważ składa się ze smażonego mielonego mięsa z cebulą, ryżu i przypraw. Jeśli chcemy wykonać takie danie, najlepiej doprawić je mieszanką przypraw, w której skład wchodzi kolendra, biały pieprz, zielony kardamon, cynamon, goździk, gałka muszkatołowa, suszone limonki, pieprz Aleppo, koper włoski, imbir, liść laurowy i kminek. Farszem może być również mieszanka podduszonych i przyprawionych warzyw. Wykonanie tego dania jest bardzo łatwe, jedynie zawijanie może przysporzyć odrobinę problemu. Faszerowane liście winogron to przysmak, który może być podawany zarówno na ciepło, jak i na zimno.
Kuchnia arabska to również pieczone pierożki Sambousek. Tradycyjnie podaje się je wypełnione mięsnym farszem, ale można je także nadziać szpinakiem lub innymi składnikami, aby dostosować danie do potrzeb Wigilijnego stołu. Najważniejsze jest ciasto na bazie drożdży, które należy rozrobić w ciepłym mleku z cukrem i odrobiną mąki. Gdy drożdże wyrosną, trzeba dodać je do margaryny z mąką, jajkami oraz solą. Ciasto następnie wyrabiamy i zostawiamy do wyrośnięcia. Gdy jest już gotowe, należy odkroić kawałek, rozwałkować i wykroić formę. W środek nałożyć farsz i dobrze skleić ze sobą brzegi, formując pierożek.
Jeśli chodzi o samą tradycję, Polacy mają wiele wspólnego z krajami bliskiego wschodu, ponieważ tak samo ważne jest dla nas spotkanie w rodzinnym gronie podczas Świąt i kosztowanie przygotowanych potraw. Lubimy długo biesiadować, spożywając kolejne dania, których zarówno na stole arabskim jak i polskim nigdy nie braknie.
Link do strony artykułu: https://wwwww.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/artykul/czy-bliski-wschod-jest-bliski-polskiej-kuchni